Ամերիկյան փորձագետների տվյալներով, ԱՄՆ-ի պետպարտքը արդեն հասել է ամերիկյան կառավարության նախատեսած ցուցանիշի` 15 տրլն 194 մլրդ դոլարի 99 տոկոսի: Այժմ ԱՄՆ պետպարտքի պաշտոնական վերին շեմը կազմում է 15 տրլն 194 մլրդ դոլար: Մասնագետների կարծիքով, դա ազգային տնտեսության լուրջ թուլացման նշան է: Անհրաժեշտ է նշել, որ դեռ սեպտեմբերին պետպարտքը գնահատվում էր 14,9 տրլն դոլար:
Ինչպես նշում է «Գոլոս Ռոսիի»-ն (Ռուսաստանի ձայնը), նախագահ Բարաք Օբաման 10,6 տրլն չափով պետպարտքը «ժառանգել է» Ջորջ Բուշ կրտսերի վարչակազմից: Ինչպես կանխատեսում են փորձագետները, շուտով պետպարտքը կհասնի ամերիկյան ՀՆԱ-ի 100%, որը գնահատվում է 15,2 տրլն դոլար: