Ընդդիմադիր ՀՅ Դաշնակցությունը դեմ է քվեարկելու 2012թ. պետբյուջեի նախագծին, սակայն, միևնույն ժամանակ, կողմ է կառավարության առաջարկած հարկային փոփոխությունների փաթեթին: «Մենք դեմ ենք բյուջեի նախագծին, քանի որ այս բյուջեն ոչ միայն չի պատասխանում երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներին, այլ նաև առաջարկում է մեր տնտեսությանն ու քաղաքացիներին անընդունելի սոցիալական քաղաքականություն»,-լրագրողներին է հայտարարել ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Նա մասնավորապես, նշել է, որ կառավարությունը հրաժարավել է ՀՅԴ առաջարկած նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումից: «Կառավարությունը չկարողացավ ապացուցել, որ մեր ծրագիրն անիրատեսական է»,-ասել է Մինասյանը: Պատգամավորն ընդգծել է նաև, որ «Հայաստանում չպետք է լինի նվազագույն կենսամակարդակի ցուցանիշից ցածր աշխատավարձ»:
Ինչ վերաբերում է հարկային փաթեթին, ապա պատգամավորը նշել է, որ կառավարությունը փաթեթում ընդգրկել է ՀՅԴ առաջարկներից շատերը: Նա հավելել է, որ ՀՅԴ-ն այլ առաջարներ ևս ներկայացրել է, սկսած հարկադրման պրոգրեսիվ համակարգից մինչև «ճոխության» տարբեր տեսակի հարկեր: