22 դեկտեմբերի 2011 - 09:45 AMT
Անկարան պատրաստ է պատժամիջոցներ ընդունել Փարիզի դեմ Ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագծի քվեարկության պատճառով
Անկարան պատրաստ է պատժամիջոցներ ընդունել Փարիզի դեմ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քվեարկության պատճառով: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: «Վաղվա քվեարկությունից հետո ես հայտարարությամբ հանդես կգամ: Կհայտնեմ, թե մենք ինչ ենք մտադիր անել առաջին հերթին, ինչ միջոցներ կձեռնարկվեն երկրորդ և երրորդ փուլում»,-ասել է նա: Թուրքիայի վարչապետը նշել է, որ օրինագծի քննարկումը կապված է Նիկոլյա Սարկոզիի սեփական վարկանիշը բարձրացնելու ցանկության հետ: «Հիշեցնեմ, որ Ֆրանսիայում ապրում է 500 հազար հայ և 550 հազար թուրք: Բացի այդ, հավանաբար, ևս 2,3,4 մլն դմարդ Ֆրանսիայում կիսում է մեր տեսակետը: Եթե օրինագիծն անցնի, բողոքները կուժգնանան նաև այդ պետության քաղաքացիների թվում»,-հայտարարել է նա: Էրդողանը նաև «դիվանագիտական սխալ է» համարել այն, որ Սարկոզին ոչ մի անգամ կապ չհաստատեց Աբդուլլահ Գյուլի հետ: «Միջազգային դիվանագիտության մեջ նման սխալնել ու բացթողումներ չեն արվում»,-ասել է վարչապետը:
ԵԽԽՎ նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուն իր հերթին Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևի հնարավոր ընդունման համար և Փարիզի ու Անկարայի միջև հարաբերությունների վատթարացման «պատասխանատվությունը» բարդում է երկրի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի վրա: