Թուրքիայի ու Ֆրանսիայի միջև տարաձայնությունները վերջինիս կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման պատճառով գնալով ավելի գրոտեսկային ձևեր են ընդունում:
Մեկ անգամ ևս «ստորացնելու» համար Ֆրանսիային, Թուրքիայի նախագահի տիկին Հայրունիսա Գյուլը ցուցադրաբար չի հրավիրել նրան Անկարայում կին դեսպանների ու դեսպանների կանանց համար կազմակերպվող ավանդական ընդունելությանը:
Ֆրանսիայի դեսպան Լորեն Բիլը կոչ է արել Թուրքիային «հանգստություն պահպանել» և խոստացել է ամեն ինչ անել երկու պետությունների հարաբերությունները կարգավորելու համար: