30 հունվարի 2012 - 13:59 AMT
Google ընկերությունը միավորվել է Facebook-ի, Microsoft-ի, Yahoo!-ի և ևս 11 ընկերությունների հետ պայքարելու համար սպամի և fishing-ի դեմ (սպամի տեսակ)։ Այս մասին ընկերությունները հայտնել են համատեղ մամլո հաղորդագրությամբ։
Ֆիշինգ նամակները համարվում են ավազակային հաղորդագրությունները, որոնք ուղարկվում են ընկերության անունից։ Նման նամակներով ուղիղ կերպով կամ լինքով դեպի կեղծ կայք, փորձում են ստանալ օգտագործողի անձնական տվյալները՝ անուն, գաղտնաբառեր և այլն։
Ընկերությունների այս միավորումը անվանվել է DMARC.org (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance)։ DMARC-ը ստեղծում է մեխանիզմ, որի միջոցով փոստային ծառայությունները կկարողանան պարզել և արգելափակել ավազակային նամակները։ Այդ ամենը կատարվում է SPF և DKIM ստանդարտների միջոցով։ Առաջինը նախատեսված է ստուգելու արդյոք ուղարկողի դոմենը կեղծ է, իսկ երկրորդը՝ ուղարկվող նամակին թվային ստորագրության կցման համար։
Ըստ Facebook-ի ներկայացուցչի, ընկերությունների այս միավորումն արդեն սկսել է աշխատանքը։ DMARC.org-ը հայտնում է, որ բաց է բոլոր անդամ դառնալ ցանկացող ընկերությունների համար։