31 հունվարի 2012 - 13:34 AMT
Մենք ունենք հաջողություն, բայց հաղթանակ դեռ չունենք։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով բանակի կազմավորման 20-ամյակի և Ղարաբաղյան պատերազմի մասին, ասաց գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը։ Նա դա մեկնաբանեց նրանով, որ դեռ լիակատար հաղթանակ չտարած հայը հայի դեմ դուրս եկավ, և սկսեցին իշխանության համար պայքարել։
«Մեր ժողովուրդը կամավոր գնաց ու զենքով իր հողը պաշտպանեց։ Իսկ որոշ մարդիկ, կուսակցություններ փորձում են այդ հաղթանակն իրենց վերագրել»,- ասաց Կոմանդոսը։
Բանախոսը նշեց այն երեք հիմնական չափորոշիչները, որոնց օգնությամբ կարելի է հասկանալ՝ բանակը հզոր է, թե՝ ոչ։ Դրանցից առաջինը մարդկային գործոնն է, երկրորդը՝ տեխնիկան։ Ըստ Արկադի Տեր-Թադևոսյանի, բանակի հզորությունը մեծապես կախված է այդ տեխնիկան նպատակային օգտագործել կարողանալուց։ Իսկ երրորդ գործոնն, ըստ բանախոսի, միջազգային զորավարժություններն են Ռուսաստանի, ՆԱՏՕ-ի հետ։
«Մեր թշնամին խնդիրներ ունի հենց իր էթնոսի ներսում։ Մեր բանակը փոքրաթիվ է, բայց շատ ավելի մարտունակ»,- ասաց Արկադի Տեր-Թադևոսյանը։