Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ճակատագիրը Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի ձեքում է: «Սարկոզին կարող է ստորագրել օրինագիծը նույնիսկ այն դեպքում, եթե Սահմանադրական դատարանը օրինագիծը համարի ոչ սահմանադրական»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայ Դատի Փարիզի գրասենյակի ղեկավար Հրաչ Վարժապետյանը:
Եթե Սարկոզին ստորագրի օրինագիծը մինչ Սահմանադրական դատարանի որոշումը, այդպիսով իսկ անուղղակիորեն կխոչընդոտի նրա քննարկմանը դատարանում, սակայն, Ֆրանսիայի նախագահը դեռևս լռում է:
Այսօր հայտնի է դարձել, որ սենատորները մտադիր են դիմել Սահմանադրական դատարան, բողոքարկելու համար օրինագիծը: Ինչպես հայտնել է Հրաչ Վարժապետյանը, նրանց թիվը հասել է 72-ի:
«Եթե նախագահը չստորագրի օրինագիծը և եթե Սահմանադրական դատարանի որոշումը բացասական լինի, այն կվերադարձվի քննարկման ԱԺ»,-ասել է Վարժապետյանը: