ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից Ֆրանսիային հանելու հարցը այդ կառույցի իրավասության հարց է: Ինչպես հայտնում է AZE.az-ը, Բաքվում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար Ռոլան Կոբիան լրագրողներին ասել է, որ թուրքական ու ադրբեջանական հանրության առաջարկը՝ Ֆրանսիային ՄԽ կազմից հեռացնելու մասին, այդ կառույցի գործն է:
«Նման հայտարարությունները վերջերս շատ հեռուն են գնացել: Դրանք չեն արտացոլում իրականությունը, դա սխալ է»,-ասել է Կոբիան:
Կոբիան նշել է նաև, որ ԵՄ-ն չի կարող միջամտել նման որոշումներին, քանի որ դա ազգային հարց է և ազգային որոշում է: