Սենատորներ Սքոթ Բրաունին և Դայան Ֆայշթեյնին միացել է կոնգրեսական Մարկ Քիրքը: Նրանք պետքարտուղարին կոչ են անում ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, որպեսզի նա վերադարձնի քրիստոնեական եկեղեցուց գողացած ունեցվածքը, ինչպես նաև կրոնական փոքրամասնություններին դավանանքի լիարժեք ազատություն տա, հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ԱՀԴՀ):
Հանձնախումբը հաղորդում է, որ առաքելությունն իր վրա են վերցրել սենատոր Բրաունը, որը պաշտոն է զբաղեցնում զինված ուժերի կոմիտեում և սենատոր Ֆայշթեյնը, որը պաշտոն է զբաղեցնում հետախուզության կոմիտեում, հանդես է գալիս որպես Սենատի նախագահ: Նրանք Թուրքիային առաջին հերթին կոչ են անում քրիստոնեական եկեղեցուն վերադարձնել նրանից առգրավված ողջ ունեցվածքը, մասնավորապես` տաճարները, պաշտամունքի վայրերը, եկեղեցիները, վանքերը, հիվանդանոցները, հուշարձանները, սրբավայրերը, ինչպես նաև շարժական ունեցվածք` արվեստի գործեր, ձեռագրեր, հագուստ, անոթներ և այլ արտեֆակտեր:
Սենատորների հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Մենք թուրքական կառավարությանը կոչ ենք անում քրիստոնեական եկեղեցու օրինական տերերին առանց որևէ խոչընդոտների և սահմանափակումներ պատարագ մատուցել, կազմակերպել կրոնական դասեր, կազմակերպել կրոնական հավաքներ և այլն»:
Լայն իմաստով բանաձևը Թուրքիայի կառավարությանը կոչ է անում կատարել կրոնական միտումներով հետապնդման բոլոր ձևերի լիկվիդացման ուղղությամբ իր միջազգային պարտավորությունները:
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում սենատորներ Բրաունին, Ֆայշթեյնին և Քիրքին այն բանի համար, որ նրանք միացան մեզ կրոնական ազատության և քրիստոնեական եկեղեցու ունեցվածքն օրինական կերպով Թուրքիայից հետ ստանալու համար պայքարում»,- ասել է ԱՀԴՀ գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: