March 25, 2004 - 04:00 AMT
A manifestation of young men supporting Ramil Safarov who killed in Budapest the Armenian officer took place in Baku.
On March 21 the time set by the Hungarian Court for the preliminary investigation of the Azeri Ramil Safarov who killed the officer of the Armenian army Gurgen Margaryan ran out. However, the investigative bodies did not manage to finish and the court elongated the imprisonment for another month. It is supposed that the investigation will be completed in mid April and Safarov will be accused of murder with aggravating circumstances.
As expected, in Azerbaijan they are doing their best so that the trial becomes a propaganda show. For this purpose, while meeting Safarov in Budapest his advocate Elchin Usubov instructed him about his behavior during the trial. He told him to change some of the accents of his evidences in order to achieve a maximum propaganda effect. But the legend is the same - Safarov killed him under the impression of the events of Khojalu and the occupation by Armenians of his village in Cebraili region. In Baku they hope that thanks to this it will be possible once more to underline the ''Armenian aggression''.
The investigator agreed to attach the documents concerning the events of Khojalu and Cebrail to the case. During few days in Baku they prepared and translated in English a huge pack of documents. The advocate Usubov and the head of department of international relations of the Prosecutor's office of Azerbaijan Ruslan Gajiyev took them to Budapest. However, the investigator did not accept the materials as they were not formulates as ''established by the Law''. It is difficult to understand what it means. According to Azerbaijan, this is because the documents were in English and not in Hungarian. But maybe also that the investigator has noticed the propaganda character of the materials, however, the Azeris now elaborate a new package and translate the documents in to Hungarian.
Safarov now remains in a single cell of the isolator. Judging from Baku press, he feels himself as in a resort. Eats three times a day, every Thursday his relatives or their representatives visit him. There is a TV set, radio, hot and cold showers in the cell. He calls frequently his parents in Baku who are now going to visit him, so, the murderer feels himself rather comfortably.
Meanwhile, the calls to recommend Safarov for a state decoration continue to be pronounced in Baku. Recently a member of the committee on protection of Ramil Safarov, parliamentarian Zahid Oruj met the murderer and told about how his compatriots loved him. Last week the presentation of the official internet site of Safarov containing propaganda took place in Baku. More than $30 thousand was collected on the bank account on the name of his father. The head of the organization of national unity businessman Nadir Aliyev said he will pay a certain sum each month to the father of the murderer. Meanwhile, we should remind that his case supposes life imprisonment. However, if he is released he will become a hero. This should understand the investigative bodies of Hungary and, first of all, the Judge who will read the verdict. He himself will commit a crime if he sets him free some day.