March 16, 2007 - 14:07 AMT
Ilham Aliyev's zeal for war has lately been subdued a little, and one may only guess what stands behind it.
Another meeting over the issue of Nagorno-Karabakh conflict regulation was held between the Armenian and Azerbaijani Ministers of Foreign Affairs and as it was expected no crucial decisions were made. The question is whether or not the OSCE Minsk Group will manage to bring the parties to a common solution in coming several years or not. Conflicts like that of Nagorno-Karabakh are not resolved even in 10 years. For instance the Israeli-Palestinian conflict has existed for already 60 years; however it doesn't seem to be resolved soon.
Israeli's stubborn unwillingness to face the existing facts periodically brings to armed conflicts, which delay the conflict regulation process. It is obvious that Azerbaijan intends to follow Israeli's example and threatens with war from time to time. However Ilham Aliyev's zeal for war has lately been subdued a little and one may only guess what stands behind it. Most likely Bernard Facie's announcements about the possible enrollment of Nagorno-Karabakh representatives in the negotiations played its role. Pressure displayed by the International Community, which is interested in the stability of the region is not excluded either. In the opinion of the RA Minister of Foreign Affairs the negotiations for the Nagorno-Karabakh conflict regulation move on very slowly. Vartan Oskanyan mentioned that; "An attempt to discuss the second part of the document according to Karabakh conflict regulation principles was made, and though there is the clear conception of the opposite party's position, considerable differences do still exist." Differences first of all concern Nagorno-Karabakh status, returning the refugees, and clearing the territory of mines. It is also necessary to mention that the role of the population of Nagorno-Karabakh in the process is mentioned in passing. This gave the Nagorno-Karabakh President Arkadi Khukasyan reasons to announce about "some differences of opinions with Armenia." "Because we are not considered immediate participants of the negotiations, we are deprived of the opportunity to feel all the nuances existing in the process of negotiations." Both minor and major differences over Nagorno-Karabakh conflict regulation exist between Armenia and Nagorno-Karabakh. Perhaps it will not be correct to speak about these differences, as it is our home business. However we do not lose hope that the differences of the opinions between Armenia and Nagorno-Karabakh may be overcome," Khukasyan mentioned. Let us hope, that those differences will indeed be overcome, otherwise Azerbaijan will benefit from them.
Resuming the meeting the OSCE Minsk Group made a traditional joint statement, which said, "The ministers led open and constructive discussions of the issues raised by the parties after the Aliev - Kocharyan meeting held in Minsk in November 2006. The ministers grounded their positions regarding the matters giving rise to some disagreements. This will allow continuing the discussions of the basic principles of the future regulation of Nagorno-Karabakh conflict."
It should be mentioned that the Ministers of Foreign Affairs of both countries are intending to meet in April and perhaps in May for preparations for the future meeting of the two presidents. However, as the French mediator noticed it is very frivolous to speak about any meeting between the two presidents by the termination of the Parliamentary Elections in Armenia.