July 16, 2007 - 15:41 AMT
Already by the time Vladimir Putin spoke of the possibility of implementing "the Kosovo model" in post-Soviet area, Balkan sample became an object of not simply consideration but also imitation in Nagorno-Karabakh the.
The resolution of the Kosovo problem becomes even more complicated due to Russia's uncompromising attitude towards the issue of granting independence to the part of Serbia (Serbian Province) populated by the Albanians. Yet, Russia's attitude may be somehow explained with the truth that if it agrees upon the independence of Kosovo from Serbia, first of all it will lose its already weakened positions in the Balkans and secondly, which is even more important, will give reason for new internal wars on its territory, and moreover in post-Soviet area.
In fact, last week EU and the USA proposed amendments in UN Resolution draft on the status of Kosovo. As it is known, in the previous version of the draft there was a call to both parties upon conducting four-month negotiations, as well as there was the plan of granting independence to Kosovo. Belgrade excluded such version of the solution of the issue. The US representative to UN Zalmai Khalilzad announced that the new version of the Resolution draft is still in the stage of its final discussion. According to his words, it will be submitted to the UN Security Council after the negotiations with the Russian representatives. In his turn, the UN Secretary-General Ban Ki-moon warned against the delay of the solution of the issue about the status of Kosovo. It should be mentioned that in the new draft there will be calls to the parties upon conducting four-month negotiations. However, in case the negotiations fail, the question will be not about granting independence to the province, but in "further consideration of the issue".
The US and EU's strong urge towards granting independence to Kosovo, meanwhile denying other self-proclaimed republics in the same right gets contradictory responses not only by Armenia, but by the whole Christendom. The Kosovo Albanians practicing Islam, getting assistance from Albania, Turkey and the very USA, for some reason are considered more democratic than, for instance, Nagorno- Karabakh or Transnistria. Elections in Kosovo are recognized by the international community, something which can't be said about Karabakh's elections. The obscure stir from OSCE, EU, PACE, which announce that "the elections in Nagorno-Karabakh will impede the negotiation process" speaks of the fact that the world community has simply got used to the idea that in the negotiations over the status only the Presidents of Armenia and Azerbaijan participate, who as it seems to the European officials are easier to come to an agreement with.
In the announcement made by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on July 13, it is emphasized that "the Co-Chairs observe some developments, which do not prepare the nations to get ready for the peace. Among them are the bellicose statements, threats of using force and creating dangerous illusion of the conviction that war is one of the variants of the conflict resolution". An ignorant person may think that both parties are for war. And for some unknown reasons Minsk Group doesn't want to do anything to make things more clear. Yet as for the upcoming Presidential Elections in Nagorno-Karabakh, the Co-Chairs talk in a completely different way, "The upcoming Presidential Elections in Nagorno-Karabakh have already caused more tension in the region. Referring to the statements about the previous elections in Karabakh, the Co-Chairs repeat that like all the other members of the world community, their countries don't recognize Nagorno-Karabakh an independent State. Such "elections" mustn't have any impact on the peaceful regulation of the Nagorno-Karabakh Conflict".
However, most likely the OSCE Minsk Group is afraid to implement the Kosovo model in Karabakh issue. "During the Parliamentary Elections in Nagorno-Karabakh in 2005 the Kosovo principle was announced to be one of the basic demands to the Karabakh policy. Thus already by the time Vladimir Putin spoke of the possibility of implementing "the Kosovo model" in post-Soviet area, in Nagorno-Karabakh the Balkan sample became an object of not simply consideration but also imitation. This makes the Karabakh elite avoid the summits of "Parallel CIS", as well as the leaders of Abkhazia, South Ossetia, and diversification in the foreign policy," says the Head of the Department of International Relations at the Institute of Political and Military Studies Sergey Markedonov.