December 25, 2007 - 19:14 AMT
Granted independence is not stable: the guarantor countries in case of any change in the world politics or in the given region may simply occupy the given region and the entire "independence" will be put an end to right away.
The upcoming visit of the OSCE Minsk Group in 2008 to the region will hardly bring to any results. According to some information the major point in the achievement of the process is the status of Nagorno-Karabakh, i.e. its independence; the very independence which they want for Kosovo, but refuse to grant to the CIS countries, using the term "frozen conflicts".
The truth is that in this case there is one important thing to be mentioned: independence is not granted, it is proclaimed (like in the case of Kosovo), or it is won, like the case was with Karabakh. Granted independence is not stable: the guarantor countries in case of any change in the world politics or in the given region may simply occupy the given region and the entire "independence" will be put an end to right away. Metropolitans willingly or unwillingly follow the example of Israel, which refuses the Arabs in establishing the own state of Palestine. "Hopes George Bush has for the Peace Conference under the chairmanship of Tony Blair, who has lately been appointed the Middle East Quartet's Special Envoy, are mere illusions. From point of view of the American President, all the previous peaceful initiatives have failed in many ways, if not only because the Palestinians were not ready to establish their state. This is why the main point on the agenda is the formation of the governmental institutes and reforms in the Palestinian State system. Peaceful process is at a deadlock for another reason, but neither Bush nor the EU has political will to speak about it openly. The thing is that the Israeli political elites have already reached a consensus regarding the inadmissibility of having Palestine State, since this would deprive Israel of the possibility to exercise political and economic control over the Western bank of the River Jordan," writes the director of the USA/Middle East Project Henry Siegman in London Review of Books. According to the Chief of General Staff of the Israel Defense Forces Moshe Ya'alon, the main goal of Israel is to make is "to make it quite clear for the Palestinian people that they are defeated nation." But the best depiction of the situation was given by the former Minister of Defense of Israel Moshe Dayan in 1977 in a conference held in Tel-Aviv: "The question is not about what the decision must be like, but how we shall live without any decision."
Such a formation of the question presupposes the most different variants of the resolution of the conflict, certainly committed to failure. All the basic proposals made by the OSCE Minsk Group brought to the following: "package option", which presupposes withdrawal of the Armenian troops from the safe haven in the vicinity of Nagorno-Karabakh and the determination of the status, which was rejected by Azerbaijan; "step-by-step option", which presupposes firstly providing the withdrawal of the troops and then only the issue of determination of the status, and the third; the principle of "common nation"- within Azerbaijan with great autonomy, which was rejected by Armenia and Nagorno-Karabakh. So it all goes according to Dayan; living with the flow, raising the same old propositions from time to time only with some slight changes and waiting for the resolution of the Kosovo problem, which will any way have its effect on the decisions of all the conflicts in CIS area, including that of Nagorno-Karabakh.