November 6, 2008 - 21:03 AMT
Barack Obama is now faced with difficult tasks: war in Iraq and Afghanistan, global crisis, relations with Iran, Israel, and, finally, relations with Russia.
Once again the USA shocked the world by electing an Afro-American as a US President. Though no one now recalls that he is dark-skinned only on his father's side and is of purely Yankee descent on mother's, these are just particulars now. What is important is that the USA acknowledged that from now on the white race is not a majority dictating terms. Thus, it is not excluded that next US president might be Hispanic or Chinese. Everything is possible in a country of equal rights.
Another important lesson from the US Presidential Elections is that for the first time complexion of the president ceased to be the prime interest of Americans. This inspires one with optimism, which cannot be killed with aimed shots. Drawing parallels between Obama and John Canady is a bit inappropriate. It would be more accurate to compare him with famous US President Franklin Delano Roosevelt.
But obamamania is presently carrying everyone away, which, by the way, can be given no logical interpretation. The whole world is now talking of the new US president and is drawing high perspectives on this matter. Everyone except for Russia. On the very day of electing the Head of the American Republic, RF President Dmitri Medvedev addressed the Federal Assembly with a crystal-laid message implying "do not threaten us, otherwise you will regret". Or speaking by the cliche of the western press - «Let sleeping dogs lie».
The newly-elected US President received a welcome note also from Armenians or, to be more exact, from the Armenian community in the USA, which by virtue of certain considerations still assures everybody that it was especially with the help of its votes that the Democrat presidential nominee was elected a president. Of course, these votes played their role, but it was not considerable enough for the Armenian community to voice bright hopes on the recognition of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire already on the second day after the elections. It is quite possible that in his annual message addressed to Armenians on April 24 Barack Obama will utter the word «Genocide», and no matter how sad it might be for the Armenian lobby, the issue will end there. With the ongoing war in Iraq and Afghanistan, relations with Turkey are very important for the United States. It is quite sad that we have to repeat these common truths every time we speak of relations between Armenian, the USA and Turkey. "I think no more presidential declarations and Congress resolutions will be necessary. The Armenian nation should not be constantly asking presidential candidates to recognize the Armenian Genocide. In fact, what we want is that the United States is a fair mediator in the process of the Nagorno-Karabakh conflict regulation and it renders more assistance to Armenia and Nagorno Karabakh. The USA should call upon Turkey to protect the rights of the Armenian minority and return Armenian historical churches to the Patriarchate of Constantinople," considers Editor of The California Courrier Arthur Sasounian, who cannot be blamed for absence of patriotism.
In fact, Barack Obama is now faced with difficult tasks: war in Iraq and Afghanistan, global crisis, relations with Iran, Israel, and, finally, relations with Russia. The issue of recognition of the Armenian Genocide is not and cannot be included in this list in spite of the fact that American presidents are considered to be the chief defenders of human rights and democracy. The US foreign policy is rather pragmatic and the fact that the United States is now friends with Baku does not mean anything. Azerbaijan is already happy at the fact that Richard Lugar, «an old friend of Azerbaijan» is going to become US Secretary of State... Tomorrow the United States will be in need of Armenia or some other country and it will act as it is beneficial to itself and not to anyone else.
Nevertheless, the USA can be congratulated on successful elections. «The country has a hard and long way to go. But I am sure that America will overcome all the difficulties. There is new energy to harness and new jobs to be created; new schools to build and threats to meet and alliances to repair. The road ahead will be long. Our climb will be steep. We may not get there in one year or even one term, but America - I have never been more hopeful than I am tonight that we will get there. I promise you - we as a people will get there», Obama said in his acceptance speech.