Bulgaria's Prime Minister Boyko Borisov is heading on official visits to Georgia and Armenia on April 1-3, 2012, novinite.com reported citing the government’s press service.
Borisov's visit to the South Caucasus follows the invitation of the Prime Ministers of Georgia and Armenia, Nikoloz Gilauri and Tigran Sargsyan.
Borisov will be accompanied in Tbilisi and Yerevan by Bulgarian Transport Minister Ivaylo Moskovski, Labor Minister Totyu Mladenov, and Deputy Foreign Minister Ivan Naydenov.
On April 1-2, Borisov will meet with his Georgian counterpart Gilauri and with the Georgian Patriarch Iliya II.
Bulgaria and Georgia will sign agreements on education, classified information exchange, and a readmission protocol.
In Yerevan, Bulgaria's Borisov will be welcomed by PM Sargsyan and Armenian President Serzh Sargsyan, National Assembly speaker Samvel Nikoyan, and Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II.