April 17, 2012 - 16:24 AMT
Armen Khachatryan, a resident of the Armenian town of Abovyan contacted Hraparak paper on April 16 saying that “magic” buses bearing Prosperous Armenia’s leader Gagik Tsarukyan’s posters run through the town “fulfilling wishes of the locals.”
Khachatryan told the paper that Tsarukyan’s propaganda team pays the utilities bills of the citizens, and distributes telephones and flour to people.
“The buses drive across the town, with Tsarukyan’s supporters listing the needs of people. They ask the locals what they need most, then give them money right on the spot or on the following day. In a word, they fulfill all wishes the people voice,” Khachatryan said.
Prosperous Armenia distributes flour in Vayots Dor province as well, 25 kg to each voter. A couple of days ago potential voters of the party were listed in the town of Vayk here; passports were taken from people to list the data; then coupons for flour were distributed so that people would come and get their 25 kg lots on April 19.
People stood in a long queue in front of Prosperous Armenia office eager to enter the “flour list”, the paper says.