The share of private transfers entering Armenia has remained unchanged in the total household income, head of Economy and Values Armenian Research Center said.
“We still seriously depend on private transfers,” Manuk Yergnyan said during presentation of National Competitiveness Report of Armenia 2011-2012.
Presenting a comparative analysis of the country’s ability to receive private transfers from 20 countries, the expert said that despite Armenia’s quite weak positions, growth has been recorded in growth rate of dependence on transfers.
Mr. Yergnyan further noted popularization of incomes as one of the vulnerable areas of Armenian economy.
National Competitiveness Report of Armenia 2011-2012 has been prepared by Economy and Values Research Center through support of CAPS/USAID program, VivaCell-MTS, STAR trade network, German Society for International Cooperation (GIZ) and Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ).