Head of the Regional Studies Center disclosed the meaning of the figure 153 which is related to the Genocide.
“100 reminds of the forthcoming 100th anniversary of the Armenian Genocide, during which Turkey will bear greatest pressure. The first two figures imply that 1,5 million Armenians were massacred in the Ottoman Empire. The figure 5 is also related to parliamentary elections, the election process having included the Armenian Genocide Remembrance Day.
Armenia elects National Assembly for 5 years term. 3 also indicates Armenian Genocide commemoration in Turkey for already the third time,” Richard Giragosian said.
The expert noted USD 60 billion as another figure standing for the extent of damage inflicted by the Turks during the Armenian Genocide.