“Ter-Petrossian - Kocharian” union (first and second presidents of Armenia Levon Ter-Petrossian and Robert Kocharian) has been formed in Armenia, which aims to conduct “Orange Revolution” and make shifts in the foreign policy course of Armenia, leader of "Constitutional Right Union" party said.
According to Hayk Babukhanyan, Ter-Petrossian’s goal in the union is to implement the foreign policy course, he started back in 1988, while Kocharian aims to regain power.
“We don’t need Orange Revolution. We already witnessed it in 1990-91, which resulted in hunger and emigration,” he said, calling on Armenian National Congress (ANC) to remember the emigration during their rule, when over a million fled the country.
Mr. Babukhanyan noted that “Ter-Petrossian - Kocharian” union currently runs counter to the National front that backs President Serzh Sargsyan and tries to generate instability and tension.
In this context, he noted that the National front needs no violations during the elections, as they may cast a shadow on parliamentary elections.