June 6, 2012 - 17:55 AMT
On September 17-18, Ministry of Culture and Youth Affairs of Nagorno Karabakh Republic jointly with Artsakh State University and Kachar research center in Shushi organizes science conference on “Shushi, the hearth of Armenian culture”, dedicated to 500th anniversary of Armenian book printing.
According to Miasin.Ru, the conference aims to review the historical stages and development of Armenian culture in NKR, peculiarity of development of Shushi as Armenian culture hearth, center of different spheres of art and Armenia’s church life.
The conference is expected to address the following topics: “Armenian periodic book printing in Shushi”, “Archaeological culture in Shushi”, “Spiritual life in Shushi", “Development of art in Shushi”.