MP from Prosperous Armenia party Vartan Oskanian said today, June 13 that he refused to testify at National Security Service (NSS) of Armenia.
“Today, I was again summoned to National Security Service to give testimony. The message NSS disseminated yesterday indicated that I would be interrogated as a suspect rather than a witness. Given this, I resolved to make use of my constitutional right and not to testify,” Mr. Oskanian posted on his Facebook page.
National Security Service of Armenia conducts a criminal investigation into Civilitas Foundation, bringing money laundering charges against it.
Former Foreign Minister of Armenia and former head of Civilitas Foundation Vartan Oskanian issued a statement on the issue, claiming that the criminal case is politically motivated.