On July 26, Armenian Ministry of Diaspora filed a note to Economy Ministry, regarding Armavia Armenian airline company’s readiness to operate additional flights to Syria, only if RA government pays AMD 100 thous. for each ticket.
“RA Economy Ministry stands ready to contribute to the problem solution. The ministry stresses the need for involvement of other institutions such as Finance Ministry, Civil Aviation General Department and other parties concerned in the settlement of the problem,” PanARMENIAN.Net reporter was told at the ministry.