"The most interesting thing is that the topics we have focused our discussions at were not covered in the article at all", student Zara Amatuni, who is mentioned in reporter Susan Sachs's article called "For Young Armenians, Promised Land without Promise" and published in New York Times on December 9, says. The reporter "has omitted all the good that was said and left only what was interesting to her. I said, I will do my best to stay here because it is my country however hard it would be to live in it; moreover a lot of improvements had already taken place. But she did not publish it stressing the words that were said incidentally. At that she agreed with me on everything, what, I think, is the worst of all", Zara Amatuni continues debating on the article on
forum.armkb.com forum. "Mister Aghababov is mentioned in the article as a 21-year-old programmer, who earns all in all $650 (in the US he would receive several times more), who has Russian citizenship, relatives with private flat in Moscow, Cisco certificates and some offers to work in a Moscow IT company, decided to live in Armenia", says another participant of the debate. "It is a provocation", says Aghababov, "Why did not she write that we all think that Armenia is developing?". By the way, we did not hold discussions in English chats, we just participated in forum, which was in the Russian language", he continues. The interviewees also state that they did not know that their photos and names would be published. They consider that their rights were violated and are going to address a letter to New York Times editorial office.