There is no linkage between Armenian and Russian leaders’ statements on gas prices and establishment of a special committee, which is set to consider Yerevan’s possible involvement in integration processes of the Customs Union (CU) and Common Economic Space (CES), head of European Integration NGO said.
As Karen Bekaryan told a press conference, “the parties acknowledged the need to consider the difference between regional and world market gas prices, stressing the need for Armenian economy to retain competitiveness after a final decision is passed.”
He further linked Russian President’s statement on intensification of efforts aimed at development of Armenian economy to the above-mentioned.
“Though no agreement has so far been reached on gas prices, the opposite side acknowledges the problems we raise,” the expert said.
Russia and Armenia have reached agreement on Russian gas supply prices, President Serzh Sargsyan said after August 8 talks with his Russian counterpart Vladimir Putin.
“The price of gas supplied to Armenia should be based on market prices, in line with regional tariff prices when maintaining economic efficiency,” President Sargsyan said.