China's Foreign Ministry said on Tuesday, Sept 18 that the landing of two people thought to be Japanese on a group of islands claimed by both China and Japan was provocative and that it had complained to Tokyo, Reuters reported.
"The unlawful landing of the Japanese right-wingers on the Chinese territory of the Diaoyu islands was a gravely provocative action violating Chinese territorial sovereignty," ministry spokesman Hong Lei said in a statement.
"We urge Japan to take effective measures to halt all actions that exacerbate conflict. At the same time, China retains the right to take further steps," he added.