October 18, 2012 - 14:17 AMT
President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan convoked a working consultation October 18 on 2012 state budget performance and 2013 budget formation.
Artsakh President stressed the need for the state budget to cover all the areas of the country's socioeconomic development and maintain its social direction. He noted that such an approach proved its efficiency, making implementation of strategically important programs possible.
Artsakh leader further underscored the necessity of targeted utilization of the budgetary funds and ensuring the proper control over this process.
Speaker of NKR National Assembly Ashot Ghulyan, Prime Minister Ara Harutyunyan and other officials attended the consultation, Central Information Department at Artsakh President's Office reported.