ArmRosGazprom CJSC was announced the largest taxpayer in Armenia in the three quarters of 2012, replenishing the state budget with over AMD 22,6 bln. in January-September 2012, against AMD 15,9 bln. in the same period in 2011.
According to the data published by RA State Revenue Committee, Zangezur Copper and Molybdenum Combine CJSC, Alex Grig company and K-Telecom CJSC (VivaCell-MTS) were included in the list of the top three taxpayers, having paid AMD 16,4 bln, AMD 13,5 bln and AMD 13,3 bln. respectively.
Armenia’s 1000 major taxpayers replenished the state budget with over AMD 394,9 bln. against AMD 352,8 bln. for the same period of 2011.