Azerbaijan’s permanent representative to the United Nations and other international organizations in Geneva Murad Najafbayli has addressed a letter to the President of the Human Rights Council to justify Azeri President Ilham Aliyev’s decision on pardoning axe-killer Ramil Safarov.
As a justification for the immoral step, Najafbayli cited articles of 1983 Strasbourg Convention on the Transfer of Sentenced Persons, under which the sentenced person in the territory of a Party may be transferred to the territory of another Party according to the earlier reached agreement. However, as lawyers repeatedly stated, both Hungary and Azerbaijan violated the Convention, under which the sentenced persons must serve their terms in their own countries out of humanitarian motives, instead of being released once back to homeland.
Najafbayli further noted “Baku’s giving a national hero welcome to Safarov as not true to fact.” However, he kept silent about the warm welcome the murderer received in Baku and the statements claiming “the axe-killer must serve an example for young Azerbaijanis.” Moreover, the envoy attempted to pin the Safarov crime on Armenia and Nagorno Karabakh liberation war, whilst keeping silent about Baku’s promises to purchase Hungarian securities worth Euro 2-3 billion in exchange for Safarov transfer.
Official Yerevan reacted by suspending diplomatic ties with Hungary. Hungary, however, states that it had sent Safarov back to Azerbaijan after receiving assurances from the Azerbaijani Justice Ministry that Safarov's sentence, which included the possibility of parole after 25 years, would be enforced.