On November 17, Tbilisi’s Hayartun Cultural Center hosted an exhibition dedicated to the 500th anniversary of the Armenian printing.
The event, organized by Hayartun Center and Vernatun Union of Georgia-based Armenian Writers, was held under the auspices of Armenian Ministry of Culture.
Head of Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Bishop Vazgen Mirzakhanyan, Advisor of the RA Embassy in Georgia Levon Torgomyan, writer Givi Shahnazar, Vernatun Union members and young literature experts attended the event, press service of Hayartun Center reported.