Egypt's opposition National Salvation Front called on Sunday, Dec 2, for protests in Cairo's Tahrir Square and elsewhere on Tuesday against what it called the country's illegitimate draft constitution, according to Reuters.
"The National Salvation Front condemns the irresponsible act by (President Mohamed Mursi) in calling for a referendum on an illegitimate constitution that is rejected by a large section of his people," the opposition alliance group said in a statement after it had held a meeting.
The alliance comprises leftist, liberal and socialist parties that have rallied against Morsi's November 22 decree expanding his powers and shielding them from judicial review.