Artsakh Republic President Bako Sahakyan issued a congratulatory address on occasion of theDay of NKR State Independence Referendum and Constitution.
“The December 10, 1991 referendum was a historic event in the life of the Artsakh people, which preconditioned the whole course of our country’s future development,” President Sahakyan said.
“15 years later, on the same day in 2006, we again held a nationwide referendum and adopted the basic law of our state and society - the Nagorno Karabakh Republic Constitution. Our nation thus reaffirmed its commitment to the fundamental principles of democracy and universal values, once again proving that the chosen path is unshakeable and right, its course is indivertible and firm,” he said.
“Our goal is to implement the centuries-old dream of our ancestors to have a strong, developed and powerful state, secure prosperous life for the people, create a bright and brilliant future for the generations. I am confident that we will be able to realize our national goals and objectives together and united, shoulder to shoulder overcoming all the difficulties and steadily approaching to our final victory,” the President concluded.