Armenian immigrant was arrested in Brooklyn for trying to skip out on a $1,253 tab at a Midwood lounge, authorities said.
Manuk Torosyan, 22, ran up the bill enjoying himself at the club on Coney Island Avenue near Avenue O at about 2 a.m. Sunday, Dec 16 law-enforcement sources said.
A staffer spotted Torosyan donning his jacket and making his way to the door without paying, sources said.
The waiter confronted Torosyan outside and the dine-and-ditch suspect allegedly pulled a knife.
“This is your payment,” he snarled while waving the blade, sources said.
Cops were summoned and Torosyan was collared for theft of services, attempted assault and weapons possession, records show.