The official website of 2013 Eurovision Song Contest released information today, Jan 11, suggesting famed singer Sirusho may represent Armenia at this year’s event.
As the head of the Armenian Eurovision delegation Gohar Gasparyan told a PanARMENIAN.Net reporter, Armenia’s possible contenders are currently considered, with Sirusho among them.
“Sirusho is among Armenia’s possible picks for 2013 Eurovision,” she said, adding that no decision had yet been taken.
Eurovision 2013 draw has been scheduled for January 17, with the countries to participate in the semifinal to be determined.