March 22, 2013 - 20:07 AMT
On March 22, Artsakh Republic President Bako Sahakyan held a meeting of the NKR Security Council, with foreign policy and agricultural development of the republic discussed.
NKR National Assembly speaker Ashot Ghulyan, foreign minister Karen Mirzoyan and minister of culture and youth affairs delivered reports on issues related to the foreign policy and recent working visits abroad.
Agriculture Minister Andranik Khachatryan and other officials delivered reports on agriculture-related issues, particularly the spring sowing.
President Sahakyan underlined the importance of organizing preparatory works on proper implementation of the 2013 spring sowing, giving relevant instructions to the heads of the institutions concerned, Central Information Department at the Artsakh President's Office reported.