At the invitation of the head of the Polish National Security Bureau Stanisław Koziej, Armenian delegation led by National Security Council (NSC) Secretary Artur Baghdasaryan departed for Poland on a 3-day official visit.
Meetings with Polish President Bronisław Komorowski, head of the senate Bogdan Borusewicz, Stanisław Koziej, co-chair of Armenian-Polish intergovernmental committee on economic cooperation Tomasz Tomczykiewicz, deputy foreign minister, members of Armenia-Poland parliamentary friendship group are on the agenda.
The meetings will feature discussions on the development and expansion of bilateral relations, economic cooperation prospects and the current stage of Armenian-Polish security partnership.