November 27, 2005 - 22:33 AMT
According to the Public Information Center of the United Opposition, as of 8:00 p.m. local time 374667 constituents have voted throughout the territory of Armenia, which makes 16.3% of the total number of electors. «The referendum is not legitimate and constitutional amendments were not passed, If the authorities cannot normally and legitimately organize a process, there is no choice except revolution» New Times opposition party leader Aram Karapetyan said during a news conference in Yerevan today, in which leaders of united opposition parties also took part.
In his turn Chairman of the Republic Party Aram Z. Sargsyan urged people to gather for a rally November 28 at 3:00 p.m. in the square adjacent to the Matenadaran depository of ancient manuscripts. In his words, the incumbent Government «leads the republic to collapse.» «The opposition has worked out its programs and we will follow these programs, A. Sargsyan stated. Leader of the Democratic Party of Armenia Aram G. Sargsyan said, «The highest appreciation is that people did not go to vote. I am sure that over 50% of the electors voted «no». He remarked that «the most important is that we cannot pin hopes on Robert Kocharian. And the people have confirmed their will within that context.» «There was nothing of this kind before - there was never dead silence at polling stations,» Chairman of the National Democratic Union Vazgen Sargsyan stated in his turn. In his words, «a high treason has taken place» and it is necessary to forget about Europe, Russia, the US and event the NKR issue, as domestic problems are to be solved in the country. «It is not a state of evolution, but a breakdown of the country,» he said.
It should be reminded that according to the latest returns provided by the Central Election Commission of Armenia, as of 9:00 p.m. local time 1 million 483 thousand 383 persons took part in the constitutional referendum in Armenia and abroad, which makes 64.4% of the total number of people having suffrage. Over 418 thousand persons took part in the referendum in the Armenian capital, i.e. 56%. 18 815 Armenian citizens voted abroad within the same period of time.