On May 9, Armenians celebrate a triple holiday: the Victory Day, the NKR Defense Army Day and Liberation of Shushi. According to the Nagorno Karabakh Republic Defense Minister, Artsakh people are the ones to give the fairest assessment of the achievements and shortcomings of defense army.
“However, the fragile but lasting peace that the defense army has been upholding for 20 years in Karabakh is the best achievement of the army,” Movses Hakobyan told PanARMENIAN.Net.
“Armenian army has always been one of the most important factors for provision of peace and safety in the region,” the military official stressed.