Some 30 police cadets and representatives of law enforcement bodies started a two-week training course on information security on May 13, 2013, organized by the OSCE Office in Yerevan at the Police Academy of Armenia.
According to a press release, the participants will learn basic skills in protecting IT systems and data as well as how to investigate computer and computer-facilitated crimes. The overarching goal is to provide students with an understanding of the techniques behind different cyber-attacks as well as the tools for ensuring the security of networks, systems and information.
The course will teach students to deploy and configure tools for ensuring network and data security, identify attacks and the possible mechanisms for launching them and understand the psychological emotions that are exploited by hackers.