Representative of Barev Yerevan bloc of parties Daniel Ioannisyan and Heritage party’s parliamentary group member Zaruhi Postanjyan have addressed the administrative court over “the inactivity of the Central Election Commission” (CEC).
Daniel Ioannisyan is appealing the CEC decision not to discuss the reports on about 1000 voting violations.
Zaruhi Postanjyan, in turn, is complaining about the CEC inactivity over the election frauds reported in the 4th constituency.
The bloc will address the administrative court with a demand to announce the voting results invalid.