As Turkey’s Prime Minister Recep Erdogan continues his official U.S. state visit, a bipartisan group of U.S. Representatives introduced the Armenian Genocide Truth and Justice Act, a new measure calling upon the President to build upon the U.S. record of having recognized the Armenian Genocide by working toward improved Armenian-Turkish relations based upon the Republic of Turkey's full acknowledgement of the facts and ongoing consequences of the Armenian Genocide, and a fair, just, and comprehensive international resolution of this crime, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“We welcome introduction of the Armenian Genocide Truth and Justice Act," said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA. “This innovative bipartisan initiative, building upon the U.S. record of having recognized the Armenian Genocide, calls for a new U.S. approach to Armenian-Turkish ties that reflects our America values and recognizes that our national interests require an end to Turkey's denials and a truthful, just, and comprehensive international resolution of this crime.”
The Armenian Genocide Truth and Justice Act, introduced by Representatives Michael Grimm (R-NY), Adam Schiff (D-CA), David Valadao (R-CA) and Frank Pallone (D-NJ), reflects and reinforces previous U.S. affirmation of the Armenian Genocide as a crime of genocide, citing the U.S. Government's May 28, 1951 written statement to the International Court of Justice regarding the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, President Ronald Reagan's April 22, 1981 Proclamation and Congressional adoption of Armenian Genocide legislation in 1975 and 1984.