On May 23, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the line of contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the Fizuli direction.
In the NKR territory, the monitoring will be conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Yevgeny Sharov (Ukraine) and Khristo Khristov (Bulgaria), as well as representative of the OSCE High Level Planning Group Mick Dolan (Ireland).
The NKR authorities expressed their readiness to assist in conduction of the monitoring and to ensure the security of the OSCE Mission members, NKR MFA press service reported.