The official reopening ceremony of “HayPost” CJSC renovated post offices in Sarukhan and Noratus communities, Gegharkunik province, took place on May 30, 2013.
Besides the construction and external decoration works, the operation standards are renovated here, the infrastructures are modified and updated, with new computers and equipments in line with the modern software installed. The post office is provided with modern security systems and video recording devices.
The trust manager of “HayPost” CJSC, HayPost Trust Management B.V., implements in 2013 the large-scale modernization and development program of the national postal operator of the RA, which is planning to modernize 60 post offices and branches till the end of this year. According to the new program, 8 post offices are going to be renovated in Yerevan and 52 post offices in regions.
HayPost Trust Management attaches special attention to the appropriate presence of “HayPost” CJSC and the development of the postal and adjacent services in the regions.
The application of new infrastructures and installations will insure the possibility to provide more efficient and fast postal, financial and commercial services to the inhabitants of Sarukhan and Noratus.
HayPost Trust Management is planning to develop the traditional postal services in the Republic of Armenia, to introduce more modern courier, financial and commercial services, making “HayPost” CJSC the leading national postal operator in the region, HayPost CJSC press office reported.