On Thursday, July 6, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the line of contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the Askeran direction.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Jiri Aberle (Czech Republic) and Yevgeny Sharov (Ukraine).
From the opposite side, the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Christo Christov (Bulgaria) and William Prior (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule; no violation of the cease-fire was noted. From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, NKR Foreign Ministry press service reported.