Philanthropist Ruben Vardanyan has no wish to become a President of Armenia – “not in 15 or 20 years.”
“I’m good at what I’m doing – implementing educational and charity projects,” he said in an interview with Russian socialite Ksenia Sobchak.
Vardanyan said he doesn’t possess necessary qualities to be a politician. “I don’t need to be in politics to help Armenia as a Russian citizen,” he said.
According to Vardanyan, mononational Armenia is very different in its culture and mentality from what he’s accustomed to.