The Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic President Bako Sahakyan visited the Askeran regional center to hold a working consultation on eliminating consequences of a heavy hail that hit the region.
Agriculture Minister Andranik Khachatryan, the head of Askeran regional administration Sergey Grigoryan and representatives of relevant structures delivered reports on the issue.
The President stressed the importance of works to eliminate the consequences of the devastating hail and recovery of soil, further instructing heads of the structures in charge on the matter.
Prime Minister Ara Harutyunyan, Deputy PM Arthur Aghabekyan and other officials partook in the consultation, Central Information Department at Artsakh President’s Office reported.