March 8, 2006 - 14:59 AMT
The UN resolutions maintain positive nuances, as they not merely condemn the activities of local forces and urge to abandon the seized regions. As a matter of fact the resolutions legalize Nagorno Karabakh as a party to negotiations, chairman of the RA National Assembly Standing Committee for Foreign Affairs in 1995-1999 Hovhannes Igityan told PanARMENIAN.Net reporter. In his words, presently it's very important not to make abrupt moves and sharp statements. "Hostilities may change the format of the talks. Countries wide of the conflict will settle the Nagorno Karabakh problem. This is the purpose of Azerbaijan, which says that the OSCE MG is already exhausted and tries to transfer the issue to the UN," he said.
Hovhannes Igityan also noted that the right to self-determination of nations within the UN transformed in the right of peoples. "Any change of format demands new juridical basis. In this case Armenia and NKR can face the worst scenario - something like the Moscow Treaty of 1921 between Russia and Turkey or the Molotov-Ribbentrop Pact," Igityan emphasized.