September 19, 2013 - 17:30 AMT
Azerbaijan has, yet again, submitted draft resolutions 'Situation in the occupied territories of Azerbaijan' and 'Ongoing conflicts in the GUAM area and their impact on international peace, security and development' to be discussed at the 68th session of the UN General Assembly, the country’s Foreign Ministry said.
In reality, it’s mush simpler: the resolutions that haven’t been passed at previous UN sessions are automatically included into the agenda of the next session, and so on. Especially resolutions that are likely to be supported by Muslim countries only. To remind, Azerbaijan is a non-permanent member of the UN Security Council, though the country hasn’t distinguished itself in the least on this post, except with empty words and absence of clear policy on Israeli-Palestinian issue and Syria crisis.
It must be for this very reason that Baku believes it can submit any resolutions, even the most absurd ones to the UN General Assembly. At times it seems like Karabakh conflict is the only issue on Baku’s foreign policy agenda. Yes, sometimes Azeri delegation does vote for some resolution, with the decision dictated by the representatives of the Islamic world. Here, the example with backing Palestine is quite notable. Surely, one can buy weaponry from Israel but supporting it at UN would be out of question.
But back to the resolutions. In themselves, they cannot decide anything, nor do they gratify the pride of Azeri Foreign Ministry, which finds more pleasure in blacklisting people and declaring Azerbaijan the country of a victorious democracy. Same as the USSR – the country of victorious socialism. UN, however, is turning into an increasingly amorphous and non-constructive organization, with no one to benefit from its resolutions.
The destiny of resolutions proudly mentioned by Baku is unenviable – they’ll again be shelved till the next year. But even if the actual vote takes place, the OSCE Minsk Group co-chairs – U.S., France and Russia will vote against it, as they did in 2008. Back then, the co-chairs thought the Azeri-submitted resolution to be ‘unilateral’ and detrimental to peaceful settlement of Karabakh conflict.
Baku would do well to recall the events that occurred five years ago and not submit the already failed resolution. However, as proved by recent events, common sense is turning into an unaffordable luxury for Azeri Foreign Ministry.