Armenia’s IT sector recorded 25% growth as of the end of 2012 compared to the year before. Turnover amounted to $250 million in the sector. According to Armenia’s Union of Information Technology Enterprises (UITE), there are about 350 enterprises operating in the information and communication technology sector in Armenia today with total staff of around 10,000 people.
Synopsys Armenia is the biggest employer in information technology sector of Armenia. Its staff is currently about 625 employees and it is growing by 30% every year. Synopsys has some 70 local offices in North America, Europe, Japan and Asia, with its headquarters based in California.
Synopsys Inc appeared on the Armenian market after the merger of Leda Design and Monterey Arset into one, Synopsys Armenia open joint stock company, in October 2004. Synopsys Armenia CJSC provides R&D and product support in EDA, design for manufacturing (DFM) and the development of semiconductor intellectual property (IP).
To develop the IT and communication technologies sector, the company has been conducting a number of events in the framework of a Synopsys Week in Armenia.
An annual international microelectronics Olympiad is also among significant events in the sector. The event was held October 16, with President Sargsyan granting educational awards to school and university students who excel in their academic and social activities.
On October 16, an announcement was made that Anwar Awad, vice president of engineering at Synopsys, has replaced Rich Goldman, vice president for corporate marketing and strategic alliances and chief executive officer of Synopsys Armenia CJSC, as executive sponsor of the Armenia site.
Speaking at a news conference Hovik Musaelyan, Synopsus Armenia chief executive manager thanked Rich Goldman for 9 years of cooperation and his invaluable contribution to the company and to the development of IT sector in Armenia.
Anwar Awad said: “Since establishing Synopsys Armenia, the capabilities of our team have grown significantly. Today, with over 550 engineers, our Armenian teams are working on the very leading edge of semiconductor processes, all the way to FinFET technologies at 16 nanometers,” said Anwar Awad. “Our achievements in Armenia are a testament to the professionalism and commitment of dedicated Synopsoids at all levels of our organization. I look forward to working with our team for continued investment in our Armenian site and in our employees there.”