April 11, 2006 - 19:29 AMT
"Azerbaijani President Ilham Aliyev's visit to the United States scheduled for 28 April has long been planned. During the visit, bilateral issues between the two countries will be discussed," Ali Hasanov, head of the Presidential Administration social and political department told journalists. Mr. Hasanov said that President Aliyev will have talks with US President George Bush, State Secretary Condoleezza Rice and OSCE MG American co-chair Steven Mann. The Nagorno Karabakh issue and relations with Iran will be in focus of the meetings, Hasanov said.
Hasanov also criticized the OSCE MG activities. "If Russia, France, US shut their eyes on "Armenia's aggression" the OSCE Minsk Group is pointless institution then. It is natural that the United States does not want the war to break out in the South Caucasus, neither do we. We do not want our oil revenues to be spent on war. However, for the sake of liberation of our territories we'll mobilize not only oil revenues but also family incomes. It is important to put pressure on Armenia to prevent war," Hasanov remarked.
The head of the department does not think that the Azerbaijan-US talks will also focus on Iran issue. He said Iran and US will decide their relations themselves. "This issue concerns these two countries. We have relations with the US as well as with Iran. Our citizens keep in touch with Iran," he concluded, APA reports.