April 28, 2006 - 19:35 AMT
Denis Kulagin, the pupil of one of the Moscow schools, suspected of killing of an Armenian citizen, was released. According to a source in the law enforcement bodies, the schoolboy was released after the expiration of the 72-hour detainment term authorized earlier by the court. "According to the law, he had to be either articled or the detainment term had to be prolonged. Since the accusation was not produced, the boy was released," the source said. At that the11-former remains one of the central suspects. Presently all the possible versions of the incident are being investigated, the murder through national hatred included.
Meanwhile, several Russian newspapers say the suspect, Denis Kulagin, 17, has not committed the crime. In the words of the schoolboy's mother, she made him confess in the murder herself owing to threats of the inspectors. Besides, the instrument of the crime is not found - the knife, while the observation cameras did not shoot anything and the inspectors have only the confession of the minor, who was illegally interrogated for several hours without his mother's or a lawyer's presence. Besides, the fact that two other teenagers were wounded arouses doubts. They wounds were not serious but in the opinion of the Armenian family's lawyer, this fully refutes the version of one single murderer.
To remind, April 22, 2006 near the Pushkinskaya subway station a fight took place. As result, a student of one of the Moscow institutes, Armenian by origin Vahan Abramyants was wounded with a knife and died. Immediately after this the fight participants escaped. A criminal case was initiated according to Article 105 (murder) of the RF Penal Code.